انتخاب ابزار و وسایل مورد نیاز برای انجام پروژه های اجرایی همیشه کارمشکلی بوده است. ابزار و وسایل مناسب و با کیفیت تاثیر زیادی در پیشرفت پروژه ها و بازدهی انها پس از تکمیل دارند.دردنیای پیشرفته امروز الکتریسیته نقش بسیار مهم و حائز اهمیتی در صنعت و زندگی انسان ها دارد.خرید کابل مرغوب برق یکی از پرکاربرد ترین و اصلی ترین وسایل مورد استفاده در ساختمان ها و کار های صنعتی می باشد .

کیفیت کابل برق تاثیر بسزایی در امنیت و کیفیت اجرای پروژه های مختلف دارد زیرا اگر در انتخاب کابل برق دقت لازم را نداشته

باشیم ممکن است بعد از مدتی با مشکلات متعددی روبه رو بشویم. ابتدا به این موضوع میپردازیم که کابل برق چیست و از چه

اجزایی تشکیل شده است؟

در ادامه به برخی نکات مهم هنگام خرید کابل مرغوب برق اشاره میکنیم.

سیم برق چیست؟

سیم ها از تجهیزات بسیار پرکاربرد و مهم می باشند که عضو جدایی ناپذیر شبکه‌ها و مدارات برق قدرت هستند. سیم ها نقش به سزایی در زندگی روزمره ما دارند. از سیم‌کشی خانه گرفته تا پخش کننده‌ی MP3 در همه جای زندگی ما کابرد دارند.

سیم از یک رشته هادی ساخته شده که با لایه‌ای از عایق پوشیده شده است. می‌توان گفت سیم یک تک رساناست.

اجزای سیم برق:

سیم برق از دو بخش هادی و عایق تشکیل شده است. بخش هادی برای انتقال جریان الکتریکی و معمولا از جنس مس و آلومینیوم می باشد. بخش عایق سیم برق معمولا از مواد پلاستیکی میباشد که به صورت یک لایه روی قسمت هادی کشیده میشود.

هادی:

اصلی ترین قسمت تشکیل دهنده سیم های برق هادی میباشد. وظیفه هادی انتقال جریان الکتریسیته میباشد. جنس هادی معمولا از الومینیوم و مس تابانده شده میباشد. مس قیمت پایین تری نسبت به الومینیوم دارد به همین دلیل جنس اکثر کابل ها از مس میباشد . در کابل های ولتاژ بالا به دلیل سبک بودن و انتقال جریان سریع از الومینیوم استفاده میشود.

شیت هادی:

به شیت هادی غلاف یا سپر هم گفته میشود.این قطعه به عنوان سپری در برابر امواج الکترومغناطیسی در کابل ها وجود دارد. جنس این قطعه معمولا ازنواری از مس یا الیاژی از سرب میباشد.

نوار میکا:

وظیه نوار میکا بالا بردن مقاوت کابل در برابر اتش سوزی میباشد . این لایه بین نوار اسکیرین و هادی قرار میگیرد و میتواند مقاومتی تا 850 درجه سانتی گراد در کابل در برار حرارت ایجاد کند.

عایق:

عایق به عنوان یک پوشش محافظتی برای متوقف کردن جریان الکتریسیته در سیم برق به کار میرود.وظیفه عایق ایزوله کردن هادی کابل و جلو گیری از هدایت جریان الکتریسته میباشد.مهم ترین کاربرد عایق کابل، به حداقل رساندن خسارات جانی و مالی میباشد.

اسکیرین عایق:

:این بخش معمولا نیمه رسانا میباشد.به این قسمت نوار نیمه کاغذی هادی نیز گفته میشود. اگر کابل ها دارای نوار نیمه هادی کاغذی باشند اتصالات آن ها توسط نوار نیمه هادی ایجاد می شود. در بیش تر کابل ها این قسمت وجود ندارد و اتصالات مستقیم است.

اسکیرین هادی:

وظیفه این قطعه متعادل نگه داشتن میدان الکتریسیته سیم میباشد.اسکیرین هادی به عنوان یک لایه روی سطح هادی قرار میگیرد.این قطعه یکی از مهم ترین اجزا در کابل های فشار قوی میباشد.

فیلر:

از فیلر به عنوان پر کننده استفاده میشود.زمانی که سیم ها درکنار یکدیگر قرار میگیرند و کابل تشکیل میدهند از فیلر برای تامین لایه یکنواخت روی انها استفاده میشود.

آمور:

کابل هایی که در ان، این قطعه وجود دارد مقاومت فوق العاده ای دارند. این بخش معمولا ازاز جنس آلومینیوم و فولاد می باشند و و مدل های تخت نیز خود به دو دسته ی آلومینیومی و گالوانیزه تقسیم میشوند.

کابل برق چیست؟

به دو یا چند رشته‌ هادی که از محیط اطراف خود عایق شده باشند کابل گفته می شود.کابل ها بسته به کاراییشان انواع مختلفی دارند و بیشتر در جهت انتقال نیرو،سیگنال های الکتریکی و مخابراتی استفاده میشوند.

انواع کابل مرغوب

یک یا چند رشته هادی که از محیط اطراف خود عایق شده اند، کابل نامیده می شوند. متداول ترین فلزی که به عنوان رسانای سیم و کابل استفاده می شود، مس و آلومینیوم با خلوص بالا است. ولتاژ سطح عایق کابل نسبت به زمین صفر است. ولتاژ روی سطح هادی کابل نسبت به زمین ولتاژ فاز نامیده می شود و با U0 نشان داده می شود.

1_کابل جفت پیچ خورده:

تشکیل شده از دو کابل میباشد که به دور یکدیگر پیچیده شده اند.

کاربرد:انتقال سیگنال

2_کابل چند هادی:

از تعداد زیادی هادی عایق شده از یکدیگر تشکیل شده است.

کاربرد: برای کنترل بهترین گزینه میباشد.

3_کابل کواکسیال:

در این نوع کابل سیگنال روی دو هادی یکسان نیست به این خط نامتعادل گفته میشود.

کاربرد این کابل نسبت کابل جفت تابیده بهتر است.

4_کابل فیبر نوری:

3 نوع کابل فیبر نوری وجود دارد:

فیبر پلاستیکی :کاربرد این کابل ارسال صدا میباشد.

فیبر چند حالته:برای ارسال دیتا استفاده میشود.

فیبر تک حالت: این کابل فقط زیر میکروسکوپ دیده میشود و کاربرد فوق العاده ای دارد.

5_طول عمر کابل:

به طور کلی کابل ها طول عمر بیشتری نسبت به سیم ها دارند که این بدلیل وجود عایق دوگانه میباشد.

طبقه بندی انواع کابل برق بر اساس سطح ولتاژ:

کابل های فشار ضعیف (Low Voltage Cables) :

این کابل ها از جنس مس و آلمینیوم می باشند. این کابل ها برای برق رسانی به چراغ‌ها، پریزها و لوازم خانگی کاربرد دارند.

علامت اختصاری LV

سطح ولتاژ از ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ ولت

کابل های فشار متوسط (Medium Voltage Cables) :

علامت اختصاری MV

این کابل برای موتور ها و ساختمان های بزرگ استفاده می شود.

سطح ولتاژ از ۱ تا ۳۳ کیلو ولت

کابل های فشار قوی (high voltage cables) :

این کابل ها معمولا در نیروگاه ها استفاده می شوند.

علامت اختصاری HV

سطح ولتاژ از ۶۳ تا ۲۳۰ کیلو ولت

کابل های فوق فشار قوی (Extra High Voltage) :

علامت اختصاری EHV

سطح ولتاژ ۴۰۰ کیلو ولت به بالا

هر کدام از کابل ها با ویژگی ها و کاربرد های متفاوتی طراحی و تولید میشوند . با توجه به این موضوع در هنگام خرید کابل به کاربرد کابل توجه داشته باشید.

چگونه یک کابل مرغوب خریداری کنیم؟

همانطور که گفته شد سیم و کابل انواع مختلفی دارد و اگر اشتباه خریداری کنید دچار مشکل خواهید شد. بهتر است قبل از خرید کابل ها به نکات طلایی که در ادامه شرح داده خواهد شد و مرغوب بودن کابل را نشان میدهد دقت کنید تا خریدی مطمئن و آسوده داشته باشید.

1_به متریال کابل توجه کنید

به متریال هادی کابل توجه کنید.همانطور که میدانید بهترین رسانا های برق طلا،نقره،مس و الومینیوم میباشند اما بدلیل گران بودن طلا و نقره ازاین دو فلز در سیم ها استفاده نمیشود و اکثر سیم ها از جنس مس و الومینیوم میباشند.

به دلیل قیمت مناسب و کیفیت بالا معمولا در کابل ها از فلز مس استفاده میشود اما اگر به دنبال تجهیزات سبک تر برای سیستم ساختمانی خود هستید سیم های الومینیومی بهترین رسانا به حساب می ایند. نکته ای که راجب سیم های الومینیومی وجود دارد اکسید شدن سریع لایه رویی انها می باشد. با توجه به این مورد سیم های مسی بهترین انتخاب برای کارهای ساختمانی هستد.

2_به جنس عایق توجه کنید

همانطور که جنس هادی بسیار مهم است جنس عایق نیز اهمیت بسزایی در کیفیت کابل دارد. بخش هادی کابل به هیچ وجه نباید با زمین ارتباط الکتریکی برقرار کند.جنس عایق بسته به نوع کاربرد کابل متفاوت است.

برای عایق بندی کابل ها از مواد PVC (پلی وینیل کلراید) ، پلی اتیلن (PE) ، (XLPE) (Cross linked poly ethylene) ، پلی یورتان ، کوپلیمرهای پلی استر ، پلی تترا فلوئورو اتیلن PTFE ، پلی اتیلن ترفتالات PET ، لاستیک طبیعی NR ، اتیلن وینیل استات EVA ، سسیلیکون رابر SIR ، لاستیک کلروپرن CR استفاده می‌شود.

عموما عایق کابل‌ها در ایران از پلیمر PVC است.

3_استاندارد های این تجهیزات را برسی کنید

برای کابل‌ های برق استانداردهای مختلفی تعریف شده است. برای این محصولات نه تنها سازمان استاندارد ایران ISIRI استاندارد هایی را تعیین کرده ، بلکه سازمان‌ های جهانی دیگری استاندارد هایی را ارائه کرده اند، از جمله ی این سازمان ها می توان به سازمان تی یو وی اشاره کرد.

4_از فروشگاه های معتبر خرید کنید

امروزه با توجه به تنوع محصولات ، سیم ها وکابل های بسیار زیادی با برند و کیفیت  مختلفی وارد بازار شده اند . بسیاری از این

محصولات با کیفیت بسیار پایین یا بدون اصالت یا به اصطلاح فیک هستند. این محصولات ممکن است پس از استفاده زیان های

جبران ناپذیری به وجود بیاورند.

5_حتما از فروشنده فاکتوردریافت کنید

عدم دریافت فاکتور فروش نمیتواند ثابت کند که شما کالایی معیوب از فروشگاهی خریداری کرده اید. هنگام دریافت فاکتور حتما به درج مواردی مثل نوع کابل، برند کابل، متراژ کابل و قیمت کابل داخل فاکتور دقت نمایید.

6_سطح مقطع کابل ویژگی مورد برسی نیست

باور غلطی که وجود دارد این است که هر چه سطح مقطع کابل بزرگ تر باشد کیفیت کابل بهتر است. بر اساس استاندارد های جهانی، قطر هادی و ضخامت عایق دارای  اندازه ها و عدد های ثابتی در قسمت های مختلف هستند. با توجه به این موضوع خرید کابل بر اساس اندازه سطح مقطع درست نیست.

7_بدلیل ارزان بودن، کابل بی کیفیت نخرید!

بعضی مواقع به جای مس در بخش هادی از الومینیوم های قهوه ای استفاده میشود یا به جای استفاده از مواد مرغوب از پلاستیک های بازیافتی برای عایق هادی استفاده میشود . بنابراین بهتر است به جای خرید سیم های ارزان و بی کیفیت خودداری شود.

سخن پایانی …

در پایان بهتر است به نکته اشاره کنیم که سیم و کابل مواردی حیاتی و مهم در کارهای ساختمانی و صنعتی هستند و باید در انتخاب انها بشدت دقت کنیم زیرا ممکن است زیان های جبران ناپذیری به ما تحمیل کنند.

برای دریافت مشاوره و خرید بهترین برند سیم و کابل مرغوب از مجموعه ما می توانید اطلاعات لازم را کسب کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “چگونه یک کابل مرغوب خریداری کنیم

  1. порно чат бесплатно без регистрации Click Here:👉 https://rt.beautygocams.com/

  2. FREE FILMORA 11 CRACK | LIFETIME FULL VERSION | INSTALL FILMORA | 2023 https://www.youtube.com/watch?v=fuMi_mZRQhM

  3. Duadync گفت:

    One of the very sensitive structures protected by your labia is your clitoris purchase cialis Adhesion of platelets or platelet derived microparticles 80 is followed by activation of endothelial nuclear factor ОєB and nuclear factor ОєB regulated genes, such as monocyte chemoattractant protein 1, О± v ОІ 3, intercellular adhesion molecule 1, and vascular cellular adhesion molecule 1, or genes that play important roles in chemotaxis and transmigration of monocytes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *