انواع کابل‌های شبکه برای خرید در بازار موجود هستند. غالباً این کابل­ها با تجهیزاتی که از اتصال اترنت استفاده می‌کنند عرضه می‌شوند تا کابل­­کشی شبکه­های کامپیوتری به­راحتی انجام شود.

انواع مختلفی از کابل اترنت وجود دارد که می‌توان تهیه کرد؛ کابل‌های سرعت متغیر ، کابل‌های متقاطع، Cat 5 ، Cat 5e ، Cat6 ، Cat 6a ، Cat 7etc. و…

به‌طورمعمول کابل‌های اترنت خریداری می‌شوند و دیگر به درک کارایی آن نیازی نیست اما اگر ترتیب سیم­های کابل شبکه و کابل‌های شبکه کامپیوتری برای شما مهم است بهتر است با داخل این کابل نیز آشنا باشید. انواع کابل‌های شبکه مختلفی وجود دارد که باید متناسب با شرایط خود یکی را انتخاب کنید.

کابل شبکه 1

کابل‌های شبکه­ای که معمولاً مورداستفاده قرار می‌گیرند (Cat 5 ، Cat 5e، Cat 6، Cat 6a، Cat7)  همگی دارای سطوح مختلفی از عملکرد هستند و بنابراین برای خرید یا انتخاب مناسب بررسی کافی لازم است.

وظیفه رشته­های کابل شبکه اتصال انواع عناصر شبکه از سوئیچ‌های اترنت و روترهای اترنت به رایانه‌ها ، سرورها و سایر موارد شبکه استفاده می‌شوند. در صورت وجود رابط اترنت در سر آن‌ها، می‌توان آن‌ها را با استفاده از کابل‌های اترنت متصل کرد.

در ادامه می­خواهیم در مورد این کابل­ها و ویژگی­های ترتیب سیم­های کابل شبکه کابل­­کشی شبکه­های کامپیوتری، کابل‌های شبکه کامپیوتری، کابل‌های شبکه توزیع بیشتر صحبت کنیم.

انواع کابل‌های شبکه و نحوه کابل­­کشی شبکه ­های کامپیوتری  

وظیفه رشته­های کابل شبکه به‌طورکلی این است که اطلاعات را از یک دستگاه شبکه به دستگاه دیگر منتقل کند. انواع کابل‌های شبکه   خاصی وجود دارد که معمولاً با شبکه­های محلی استفاده می‌شوند. در برخی موارد ، یک شبکه فقط از یک نوع کابل استفاده می‌کند ، شبکه‌های دیگر از انواع مختلف کابل استفاده می‌کنند. نوع کابل انتخاب‌شده برای شبکه به توپولوژی ، پروتکل و اندازه شبکه مربوط می‌شود. درک ویژگی‌های انواع کابل‌های شبکه  و کابل‌های شبکه توزیع و نحوه ارتباط آن‌ها با سایر جنبه‌های شبکه برای توسعه یک شبکه موفق ضروری است.

کابل شبکه 2

موارد زیر انواع کابل‌های مورداستفاده در شبکه‌ها و سایر موضوعات مرتبط هستند که به‌طور مداوم مورداستفاده قرار می­گیرند:

کابل جفت بدون محافظ UTP

کابل جفت محافظ دار STP

کابل هم­ محور

کابل فیبر نوری

شبکه‌های بی‌سیم

کابل جفت پیچ‌خورده در دو نوع محافظ و بدون محافظ وجود دارد. جفت بدون محافظUTP محبوب‌ترین است و به‌طورکلی بهترین گزینه برای شبکه‌های مدرن است که استفاده معمولی از کابل دارند و سرعت و راحتی کابل­­کشی شبکه­های کامپیوتری برایشان در اولویت است.

کابل شبکه 3

هنگام کابل­­ کشی شبکه­ های کامپیوتری ، بهتر است چند قانون ساده را رعایت کنید:

همیشه بیشتر از مقدار موردنیاز کابل در نظر بگیرید. وظیفه رشته­های کابل شبکه تنها در صورتی به­درستی انجام می­شود که کابل به‌اندازه کافی موجود باشد.

هنگام نصب ، هر قسمت از شبکه را آزمایش کنید. حتی اگر کاملاً جدید باشد ، ممکن است مشکلاتی داشته باشد که بعداً حل کردن آن دشوار خواهد بود.

حداقل 3 متر از جعبه‌های نور فلورسنت و سایر منابع تداخل الکتریکی فاصله داشته باشید.

اگر لازم است کابل را از کف عبور دهید و آن را با محافظ کابل بپوشانید.

هر دو انتهای هر کابل را برچسب بزنید.

از اتصالات کابل (نه نوار) برای نگه‌داشتن کابل‌ها در همان مکان باهم استفاده کنید.

ترتیب سیم ­های کابل شبکه و کابل‌های شبکه توزیع

برای سیم­کشی شبکه­های مختلف از انواع کابل‌های شبکه  مختلفی استفاده می­شود هریک ترتیب سیم­های کابل شبکه مخصوص به خود رادارند. در ادامه می­خواهیم در مورد محبوب­ترین آن‌ها، یعنی کابل‌های فیبر نوری صحبت کنیم.

کابل فیبر نوری

کابل‌های شبکه توزیع فیبر نوری مزایای قابل‌توجهی را برای مشاغل امروزی به ارمغان می­آورد؛ اما این واقعیت که همچنان یک گزینه نسبتاً جدید است ، به این معنی است که بسیاری از شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری در آن مردد هستند. کابل‌های شبکه توزیع فیبر نوری می‌تواند انتقال سریع داده­ها را برای خانه‌ها و مشاغل انجام دهد. الیاف، داده‌ها را از طریق نور و نه برق منتقل می‌کنند و این بدان معنی است که اتصالات اینترنتی سریع‌تر و قادر به مدیریت پهنای باند بسیار بالاتر خواهند بود.

کابل شبکه 4

اتصال فیبر نوری می‌تواند مزایای گسترده‌ای را برای شرکت‌ها در هراندازه ، به‌ویژه مشاغلی که در فضای ابری کار می‌کنند و از آن برای ذخیره اطلاعات استفاده می‌کنند ، فراهم کند. کابل‌کشی فیبر نوری غالباً توسط مشاغل مورداستفاده قرار می‌گیرد که مایل‌اند از تلفن VoIP نهایت استفاده را ببرند و می­توانند سرعتی را که حتی کابل‌کشی CAT7 ارائه می‌دهد را ارائه کنند. درواقع ، هنگام انتخاب کابل‌های شبکه توزیع فیبر نوری ، ممکن است سرعت خیره‌کننده 100 گیگابایت بر ثانیه را تجربه کنید. بعلاوه ، حتی وقتی تقاضای زیادی برای دسترسی به اینترنت وجود دارد ، نباید سرعت کمتری را ببینید. یک مطالعه نشان می­دهد مشاغلی که با اتصالات اینترنتی کند روبرو هستند هرسال به‌اندازه یک هفته بهره­وری خود را از دست می‌دهند ، این دلیل این است که چرا بسیاری از سازمان‌ها تصمیم به سرمایه‌گذاری در فناوری فیبر نوری می‌گیرند.

گفته می‌شود که بیش از 80٪ مشاغل و سازمان‌ها اکنون از کابل‌های شبکه کامپیوتری  فیبر نوری استفاده می‌کنند. فیبر نوری می‌تواند دسترسی سریع به هر چیزی را که در ابر(cloud space) ذخیره‌شده است ، ازجمله برنامه‌ها و داده‌ها ، فراهم کند.

سرانجام ، ترتیب سیم­های کابل شبکه فیبر نوری می‌تواند پشتیبانی گسترده‌ای را در مورد فیلم HD ایجاد کند که ویدئو کنفرانس و سایر فعالیت‌های مرتبط را برای شما قابل‌دسترس خواهد کرد. هنگامی‌که صحبت از معایب مرتبط با کابل‌های شبکه کامپیوتری  فیبر نوری می‌شود ، شما باید مبلغ قابل‌توجهی را برای نصب کنار بگذارید، ممکن است نیاز به پرداخت هزینه‌های ماهانه بالاتری برای خدمات مرتبط داشته باشید و ممکن است تعداد زیادی از ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت را انتخاب کنید. بااین‌وجود ، ممکن است به دلیل بهبود اتصال ، سرعت بیشتر و افزایش بهره‌وری ، به بازده قابل‌توجهی از سرمایه خود برسید.

منابع:

mse-uk fcit.usf.edu wikipedia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *