HDMI Cable

کابل اچ دی ام آی یکی از دستاوردهای مهم و کاربردی صنعت برق به شمار می­رود و یکی از پرکاربردترین کابل­ها در بین دیگر سیم و کابل­های موجود است.  کابل های HDMI این روزها در همه خانه­های ما وجود دارد و یک رابط یا پورت برای انتقال داده­های ویدئویی دیجیتال و صوتی بین دستگاه ها است. این کابل­ها امروزه در بیش از یک میلیارد دستگاه از جمله لپ تاپ، کامپیوتر، مانیتور کامپیوتر، ویدئو پروژکتور، تلویزیون دیجیتال پشتیبانی می شود و با آن کنسول های بازی­های ویدیویی را به تلویزیون و یا مانیتور را به کامپیوتر متصل می­کنیم. کابل اچ دی ام آی در شکل­ها و اندازه­های گوناگون وجود دارند اما همه آن­ها همان کار را انجام می دهند: «انتقال سیگنال­های صوتی و تصویری از یک دستگاه مانند لپ تاپ به دستگاه دیگر مانند تلویزیون.»

اما این کابل­ها دقیقاً چگونه کار می کنند؟

کابل اچ دی ام آی چیست؟

مدتهاست تمام فناوری های صوتی و تصویری، از HDMI برای ارسال سیگنال استفاده می کنند. کابل های HDMI از سال 2003 وارد صنعت برق و الکترونیک شده­اند و جایگزینی برای کابل های قدیمی مانند VGA ، RGB  و Scart برای اتصال دستگاه­ها برای نمایش تصویر و صوت به شمار می­روند. در گذشته از دو سیم و کابل مجزا یکی برای انتقال تصویر و دیگری برای انتقال صوت بین دستگاه­های صوتی و تصویری استفاده می­شد اما با استفاده از کابل اچ دی ام آی، صوت و تصویر با هم و به صورت غیر فشرده و با سرعت بالا منتق می­شود.

HDMI  مخفف High Definition Multimedia Interface است و به معنی رابط چندرسانه­ای با استاندارد HD یا رابط چندرسانه­ای باکیفیت بالا است. استاندارد HDMI برای اولین بار در سال 2003 با اتحاد برخی از برترین شرکت های الکترونیکی از جمله هیتاچی، پاناسونیک ، فیلیپس، سیلیکون تصویر، سونی، تامسون، RCA  و توشیبا به به صنعت برق والکترونیک عرضه شد. ویژگی­های مهم و اساسی این کابل عبارتند از:

انتقال همزمان صوت و تصویر با یک کابل

انتقال سیگنال­ها با سرعت بالاتر

انتقال سیگنال­ها به صورت غیرفشرده

انتقال تصویر با کیفیتHD

کابل اچ دی ام آی

انواع کابل اچ دی ام آی

پنج نوع اتصال دهنده HDMI مختلف وجود دارد از جمله نوع A ، B ، C ، D  و E نوع E برای برنامه های کاربردی خودرو طراحی شده و Type B نسخه 29 پین اتصال دهنده HDMI است، که هرگز استفاده نشده است. برای کاربران عادی، نوع A ،  C  و D اتصالی هستند که به احتمال زیاد به آنها برخورد خواهید کرد.

نوع A (استاندارد): کابل 19 پین مورد استفاده در تلویزیون­های HDTV ، تلویزیون های هوشمند، لپ تاپ ها، پروژکتورها، Blu-Ray و دستگاه های پخش DVD.

نوع C (مینی): با همان پیکربندی 19 پین در نظر گرفته شده برای دستگاه های قابل حمل مانند دوربین های عکاسی و دوربین­های فیلمبرداری

نوع D (میکرو): مانند یک اتصال micro-USB است و برای دستگاه­های قابل حمل مانند تلفن­های هوشمند استفاده می شود.

HDMI Cable

مشخصات کابل اچ دی ام آی

به طور کلی ، کابل­های HDMI از نظر کیفیت، پهنای باند و سرعت سیگنال در میان انواع دیگر سیم کابل برتر هستند . از زمان عرضه اولین محصولات HDMI در سال 2002، تعداد زیادی بازنگری و تکرار رسمی از استاندارد HDMI انجام شده است که هرکدام از آنها دارای کیفیت و مشخصاتی کاراتر از مدل قبل از خود بوده­اند. نسخه­های ارائه شده از کابل­های HDMIاز ابتدا تا کنون عبارتند از:

HDMI 1.0 (2002)

HDMI 1.1 (2004)

HDMI 1.2 (2005)

HDMI 1.3 (2006)

HDMI 1.4(2009-2011)

HDMI 2.0

HDMI 2.1 (2017)

مشخصات کابل HDMI تا امروز در حال پیشرفت بوده است. به عنوان مثال نسخه 1.2، دامنه وضوحی را که توسط HDMI پشتیبانی می شود، افزایش داد. نسخه 1.4 پشتیبانی از سیگنال های 4k و اتصال اترنت مشترک بین دستگاه­ها را اضافه کرد و نسخه 2.0 پهنای باند ویدئو و فرکانس نمونه صوتی را بهبود بخشید و امکان پخش همزمان تصاویر HDR و همگام سازی صوتی و تصویری پویا را فراهم کرد.

HDMI Cable

مشخصات کابل اچ دی ام آی

امروزه برای انتقال اطلاعات صوتی و تصویری از یک دستگاه به دستگاه دیگر از کابل اچ دی ام آی استفاده می­شود و کابل­های دیگر تقریبا به فراموشی سپرده شده­اند. از مهم­ترین کاربردهای این کابل موارد زیر است:

وقتی بخواهید فیلمی را خانوادگی در تلویزیون ببینید، انتقال تصویر از لپتاپ به کامپوتر با کابل اچ دی ام آی انجام می­شود.

بعضی طراحان ، گیمیرها و یا برنامه نویسان برای داشتن فضای کاری بیشتر با استفاده از کابل اچ دی ام آی، تصویر را به از لپتاپ به مانیتور دوم منتقل می­کنند.

اتصال تلویزیون به دستگاه­های Set-Top-Box نیز از طریق این کابل­ها انجام می­شود.

اتصال تلویزیون به کنسول­های بازی

اتصال دوربین­های عکاسی و فیلم­برداری به تلویزیون

امروزه کابل اچ دی ام آی در طول­های مختلفی فروخته می­شود اما باید توجه داشته باشید که هر چه طول کابل افزایش پیدا کند، کیفیت انتقال اندکی پایین می­آید. پس بهتر است کابلی با طول متناسب با نیازتان خرید کنید.

منابع:

https://uk.rs-online.com/web/generalDisplay.html?id=ideas-and-advice/hdmi-connectors-guide

https://www.dignited.com/62340/5-uses-of-an-hdmi-cable-and-how-to-get-one