[vc_row 0=””][vc_column 0=””][vc_column_text 0=””]

مقدمه

شما برای برق کشی  و یا سیم کشی ساختمان خود که امروزه امر ضروری برای هر ساختمان می باشد نیاز به یک برقکار یا گروهی از افراد متخصص جهت اجرای پروژه سیم کشی برق ساختمان خود دارید. در وهله اول شاید مهم ترین گزینه، نحوه قیمت گذاری مراحل سیم کشی و برق کشی برای شما باشد. یکی از مهمترین بخش های هر پروژه، بخش مالی و هزینه های پروژه می باشد. انجام خدمات ساختمان طیف گسترده ای دارد و تا حد امکان به طور تفکیک شده و مجزا قیمت گذاری می شود، که به عوامل مختلفی از جمله زیربنای واحدهای ساختمانی، نوع اجناس استفاده شده، موارد سیم کشی ساختمانی،  تعداد شعله ها، هوشمند بودن ساختمان و … بستگی دارد ما در این مبحث برای روشن شدن بیشتر این موضوع مهم از پروژه های مقیاس کوچک تا پروژه های بزرگتر و روش های مختلف و مواردی که در قیمت دادن و براورد هزینه نقش دارند صحبت خواهیم کرد.

دستمزد سیم کشی و برق کشی ساختمان به صورت شعله ای

شعله برق چیست؟ به تمام کارهایی که یک برقکار باید انجام دهد تا یک وسیله برقی، چه روشنایی و چه پریز، در یک قسمت از ساختمان روشن شود، اجرای یک شعله گفته می شود. در واقع زمانی که برقکار لوله و قوطی را نصب و پس از آن سیم کشی می کند و لامپ با یک کلید روشن می شود گفته می شود به اندازه یک شعله کار انجام شده است؛ یا زمانی که توسط کلید دوپل، دو لامپ روشن شود دو شعله کار انجام شده است. در ادامه باید بدانیم کلید کولر با سه کلید سه شعله و سایر پریز ها مانند پریز برق، پریز آنتن، پریز تلفن و شاسی زنگ و بیزر هر کدام یک شعله به حساب می آیند.

شاید برای شما این سوال پیش بیاید هزینه دستمزد یک لوستر، آیفن، هالوژن، قاب مهتابی یا هواکش سرویس بهداشتی، چگونه است؟ در جواب باید بگوییم هزینه نصب و راه اندازی هر کدام از این موارد به صورت جدای از شعله با توجه به نرخ اتحادیه ها در هر منطقه محاسبه می گردد.

محاسبه دستمزد برق کشی ساختمان با توجه به زیربنا

روش دیگر در محاسبه هزینه ها توسط برقکاران و کارفرمایان محاسبه متراژ ساختمان و اعلام هزینه بر اساس متراژ می باشد. برای فهم بیشتر؛ ممکن است شما کاری را به برقکاری در شهر یا شهرستان جهت برق کشی پیشنهاد دهید؛ طبق اصول، هزینه سیم کشی در هر دو منطقه متفاوت است. مثلاً هزینه برق کشی ساختمانی 100 متری در مرکز شهر با ساختمانی 100 متری در شهرستان متفاوت است و به شکل معمول، هزینه بیشتری باید در مرکز شهر جهت تکمیل برقکشی ساختمان صرف نمود.

دستمزد برقکار کنتراتی در برقکشی ساختمان

روش دستمزد کنترات هم می تواند مورد قبول و تایید کارفرمایان قرار گیرد هم برقکاران، به این علت که کارفرما پس از ارایه کار به صورت کنترات دیگر دغدغه پیشرفت کار و نظارت را ندارد از طرفی برقکار با توجه به توافق بر سر قیمت با کارفرما با اشتیاق بیشتر و صرف زمان کمتر کار را پیش می برد. به عنوان مثال اگر شما بخواهید یک واحد مسکونی را به صورت روزمزد از ساعت 8 تا 5 بعد از ظهر به برقکار برای برق کاری بدهید حتما باید برکار نظارت داشته باشید چون هرچقدر کار طول بکشد دستمزد بیشتری باید به برق کار پرداخت شود ولی اگر همان کار را به صورت کنترات و با قیمت مشخصی به برقکار بدهید حتما کار با سرعت بیشتری پیش می رود چون تلاش برای به پایان بردن کار اهمیت بیشتری پیدا می کند و کارفرما دیگر نیازی به نظارت همه ساعته بر کار ندارد.

 

دستمزد برقکار به صورت روزمزد در برق کشی ساختمان

این روش در موقعی کاربرد دارد که ما از مدت زمان کار ارایه شده اطلاعی نداریم در این صورت می توانید بصورت روزمزدی یا ساعتی از کارفرما مزد بگیرید. برای مثال ساختمانی جهت کار به ما پیشنهاد می شود که از زمان اتمام کار دچار تردید هستیم پس به صورت روز مزد یا ساعتی با صاحب کار یا کارفرما صحبت می کنیم. و اگر قرار باشد که به صورت روز مزد کار کنید باید از ساعت 8 صبح تا 5 بعد از ظهر (در بعضی شهرها تا 4) در خدمت کارفرما باشید و هر کاری را که ایشان از شما خواست انجام دهید.

دستمزد برق کشی ساختمان با توجه به هر مورد یا آیتم

از دیگر روش های تعیین هزینه و دستمزد برقکاران ساختمانی، تعیین تعرفه به صورت موردی یا آیتمی است. در این روش مراحل شیار زنی، لوله کشی، سیم کشی، راه اندازی و موارد قابل نصب، هر کدام به صورت موردی تعیین هزینه می گردد. در این روش مراحل انجام پروژه را به آیتم های کوچکتر تقسیم می کنند و برقکار برای هر آیتم، دستمزد جداگانه دریافت می کند.

شما می توانید با سرچ و جستجو از وب سایت های اصناف و اتحادیه های مربوط به شهرستان یا استان خود نسبت به تعیین هزینه ها و دستمزد هر یک از موارد اعلام شده در بالا مراجعه و نسبت به قیمت ها اطلاع پیدا کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]