[vc_row][vc_column][vc_column_text]

ابزار آلات برقکاری و پروژه های برق ساختمانی

کارهای الکتریکی مانند هر پروژه تعمیر یا بهسازی دیگر در منازل مسکونی به ابزارهایی احتیاج دارد. برای اکثر پروژه های برقی ساختمانی، شما از ابزارهای دستی که در جعبه ابزار شما جای می گیرد، استفاده می کنید مانند: چکش، سیم چین، متر، فازمتر، پیچ گوشتی و … . همچنین برخی از ابزارهای الکتریکی مخصوص کار برق ساختمانی و صنعتی وجود دارند که هر از چند گاهی مورد استفاده قرار می گیرند مانند: دریل های چکشی، دریل های پیچ گوشتی، دریل بتن کن (هیلتی) و دستگاه های برش مخصوص دیوار (شیار زن) که به همراه داشتن این وسایل همراه تکنسین برق و برقکاران ساختمانی، همراه با کیفیت و عملکرد بهتری خواهد بود. بدون شک همراه نداشتن هر یک از این ابزار آلات، ادامه کار را سخت و ملال آور خواهد کرد. شما بیش از هر شخص دیگری باید نسبت به تنوع، تعدد و کارایی هر یک از تجهیزات قابل استفاده در این زمینه، آگاهی داشته باشید که در ادامه به شکل مختصر آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

لوازم جعبه ابزار برق کار

متر

از این وسیله برای انواع اندازه گیری های میدانی؛ مانند تنظیم ارتفاع کلید ها و پریزها ، قاب های مهتابی و علامت گذاری سطوح برای برش ها و سوراخ کاری ها استفاده می شود.

چکش

چکش ابزاری است تشکیل شده از دسته و سر آهنی، که غالباً برای وارد کردن ضربه به میخ به کار می‌رود.

معمول‌ترین استفاده از چکش برای ضربه زدن به میخ، جا انداختن قطعات در ماشین‌ها و شکستن اشیا می‌باشد. هر چکش برای کار خاصی طراحی و ساخته می‌شود، بنابراین چکش‌ها را در انواع مختلف می‌توان یافت.

تراز

تراز ابزار کنترلی است که صاف بودن یک سطح را نشان می دهد. این ابزار در تمامی کارهای ساختمانی به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. تراز ابزاری برای اندازه گیری میزان افقی بودن یک سطح  یا راستا می باشد . ترازها در طول های مختلفی عرضه شده و طول آن ها از ۲۲۵ میلی متر تا ۱٫۲ متر متغیر است. برق کاران ساختمانی از تراز برای کنترل صاف بودن قوطی های کلید و پریز، کلید و پریز و نصبیات روشنایی بهره می برند.

چراغ قوه

کارهای تعمیر و بهسازی خدمات ساختمانی شامل بسیاری از مکان های تاریک می شود، از زیرزمین گرفته، تا قسمت داخلی تابلو های برق و ….  چراغ قوه وسیله قابل حملی است که قادر است با استفاده از یک لامپ رشته‌ای یا یک یا چند لامپ ال ای دی، نوری را از خود بازتاب دهد و دید بهتری هنگام کار داشته باشیم.

ابزار برش

کاترها یا تیغ موکت بری، نوعی از ابزار برش به حساب می آیند که در صنعت، کاربرد های فراوانی دارند. یک کاتر در کار برق ساختمان، جهت برش روکش کابل ها، لوله های خرطومی، لوله های پلی اتیلن و …  کاربرد دارد.

پیچ گوشتی های فیلیپس  (چهارسو)

برقکاران برای نصب و تعمیر کلید و پریز برق، آیفن ها و دستگاه های الکتریکی و بسیاری از دستگاه های دیگر، بهتر است چند پیچ گوشتی فیلیپس به شماره های 1 تا 3 را همراه داشته باشند.

پیچ گوشتی های فیلیپس یا چهار سو با روکش های لاستیکی عایق که دستگیره ها را پوشش می دهند برای ایمنی بهتر در هنگام انجام کارهای برقی طراحی شده اند.

پیچ گوشتی های ساده

در این نوع پیش گوشتی ها که داری یک تیغه هستند و در اندازه های مختلف وجود دارد، به احتمال زیاد بیشتر از پیچ گوشتی های چهارسو نیاز خواهید داشت.

پیچ گوشتی های تیغه ای یا ساده برای داشتن ایمنی بهتر هنگام انجام کارهای برقی، دارای دسته های عایق هستند.

مجموعه آچار آلن

از آچارهای آلن برای محکم کردن یا باز کردن پیچ‌های آلن که به شکل شش ضلعی هستند استفاده می شود.  این نوع پیچ ها بعضا در آیفن ها، فن های سقفی و وسایل جانبی یافت می شود. این ایده خوبی است که در میان سایر ابزار جعبه خود، یک مجموعه استاندارد از آچارهای آلن داشته باشیم.

انبردست

انبر دست از دو اهرم به هم متصل شده ایجاد می شود. نوک آن برای نگه داشتن اشیا و قسمت میانی دهانه انبر برای بریدن سیم استفاده میشود. نوک انبر دندانه دندانه است تا وسیله ای که توسط انبردست گرفته شده از آن سر نخورد. دسته‌های آن دارای یک روکش لاستیکی است تا در دست گرفتن آن راحت‌تر و همچنین در برابر جریان برق عایق باشد.

تستر ولتاژ

شاید مهمترین ابزار برقی که می توانید در اختیار داشته باشید تستر ولتاژ است. یک تستر ولتاژ می تواند ولتاژ و یا جریان موجود را بسیار سریع و آسان تشخیص دهد تا مطمئن شوید قبل از شروع کار، هیچ ولتاژی در سیم برق یا دستگاه وجود ندارد. تستر ولتاژ جریان برق AC و DC را شناسایی و همچنین میزان اختلاف پتانسیل را از ۱۲ تا ۴۰۰ ولت تفکیک می‌کند.

دم باریک

دم باریک یکی دیگر از ابزارهای ضروری برقی است. یک انبردست آرواره باریک که می توانیم با دم باریک آن، سیم ها را به مکان هایی سخت و تنگ مثل زیر فیوز ها و ترمینال ها منتقل کنیم. نوک بلند و باریک دم باریک این کار را به ابزاری عالی برای کار دقیق تبدیل می کند.

سیم چین

سیم‌چین وسیله‌ای از خانواده انبر دست ها است، که بیشتر در برق و الکترونیک کاربرد دارد. از آن برای بریدن و لخت کردن سیم و کابل استفاده می‌شود. در الکترونیک برای بریدن پایه‌های اضافی قطعات الکترونیکی بعد از لحیم کاری از سیم چین‌های ظریفی به نام سیم چین مینیاتوری استفاده می‌شود.

یکی از کاربرد های اشتباه سیم چین، استفاده از آن به عنوان سیم لخت کن است. این امر به این دلیل اشتباه است که ممکن است باعث زخمی شدن بدنه ی سیم در هنگام جدا کردن رو کش آن شود .

بهتر است برای لخت کردن سیم از انبر سیم لخت کن استفاده نمود.

لوازم الکترونیک برق کار

دریل چکشی

دریل چکشی یکی از اعضای اصلی خانواده دریل ها به شمار می آید که علاوه بر چرخش سه نظام، عملیات چکش کاری را در پشت مته جهت سوراخ کاری سطوح مختلف فراهم می سازد. ضربه چکشی پشت مته باعث می شود عملیات سوراخ کاری بهتر و سریع تر و بدون اینکه به دستگاه فشار زیاد وارد شود، انجام گردد.

دریل پیچ گوشتی

دریل پیج گوشتی ابزاری است که باعث سرعت عمل بالای استادکاران و صنعت گران می‌شود و به دلیل بستن پیچ‌های زیاد در کارگاه‌ها و مراکز صنعتی و ساختمانی، بسیار کاربردی است. برقکاران از این دریل جهت نصب کلید و پریزها، قاب­های مهتابی و سایر وسایل نصبی روشنایی استفاده می کنند.

دریل بتن کن ( هیلتی )

این گروه از ابزار آلات از بزرگ‌ترین های خانواده ابزار آلات برقی می‌باشد و عمده وظیفه‌ی آن‌ها ایجاد تخریب بر روی بناهای ساختمانی می‌باشد.

از شاخص‌ترین نکات این سری از ابزار آلات می‌توان به سنگین و پر قدرت بودن آن‌ها اشاره کرد، اساس ساخت این نوع از ابزار آلات بر مبنای وظیفه آنها که تخریب سطوح غیر فلزی مانند دیوارها و … است استوار می‌باشد. برق کاران در پروژه­های ساختمانی برای تخریب خطوط لوله ها دردیوار، بتن و سازه ها از این ابزار استفاده می کنند.

شیار زن دیوار

یکی از اعضای خانواده ابزار برقی شیار زن می باشد.که قدرت برش و ایجاد شیار در دیوار را داراست. در صنعت ساختمان جهت کارهایی چون برق کشی از ابزار شیارزن استفاده می‌شود. ابزار برقی شیارزن علاوه بر این در کارهایی چون کندن مسیر عبور انواع لوله، برش کف و دیوار برای قوطی برق و همچنین جای لوله کاربرد دارد. شیارزن عمل برش را با سرعت و قدرت بالا انجام می‌دهد.

در گذشته، شیار لوله های برق به وسیله چکش و قلم یا تیشه ایجاد می شد. اما دارای ایراداتی بود که با گذشت زمان و ورود تجهیزات برقی جدید باعث منسوخ شدن این روش گردید.

گروه سیم وکابل اصفهان با تاکید بر رعایت قوانین و مسایل ایمنی برق و ساختمان، برای تمامی همکاران و برقکاران آرزوی سلامت، سعادت و تندرستی از خداوند منان خواهان است.

شرکت سیم و کابل اصفهان به عنوان شرکتی پیشرو در امر تولید سیم و کابل های شبکه، کواکسیال، افشان، شیلددار و مفتول مشغول فعالیت می باشد. شما همکاران گرامی می توانید جهت سفارشات خود با دفتر نمایندگی شرکت سیم و کابل اصفهان با شماره ۳۴۴۵۷۲۹۹_۰۳۱ در تماس باشید.[/vc_column_text][vc_wp_tagcloud title=”برچسب ها” taxonomy=”essential_grid_category”][/vc_column][/vc_row][vc_row 0=””][vc_column 0=””][vc_wp_tagcloud title=”برچسب ها” taxonomy=”post_tag”][/vc_column][/vc_row]