گاهی اوقات از مدارهای داخلی دستگاه­های الکترونیکی همانند یخچال­ و یا لباسشویی؛ برق با جریانی خیلی ناچیز برمیگردد. به گونه­ای که با کشیدن دست بر روی چنین دستگاه­هایی لرزشی بسیار ضعیفی مانند برق گرفتگی حس می­شود. این جریان همان بار الکتریکی اضافی است که از مصرف برق دستگاه باقی می­ماند و باید از آن خارج شده و بهتر است که به زمین منتقل شود. این کار توسط یک سیم و یا کابل به نام ” ارت ” که دارای رنگ زرد با خط سبز می­باشد؛ انجام می­شود که در تمامی دستگاه­های الکترونیکی جهت تخلیه بار الکتریکی وجود دارد. عدم وجود چنین عضوی در دستگاه­ها و مدارهای الکتریکی در هر شرایطی ممکن است منجر به خرابی دستگاه بر اثر بار الکتریکی زیاد و یا حتی آتش­سوزی شود.

سیم ارت

در بسیاری از مواقع سیم ارت و سیم نول را یکی می­خوانند، در صورتی که کاربردی کاملا متفاوت دارند و تنها شباهت آنها عدم وجود الکتریسیته در هر دو مورد می باشد. کاربرد سیم نول در مدار، برقراری ارتباط منفی (الزامی) در کنار ارتباط مثبتی است که سیم فاز ایجاد می کند و بی هیچ وجه نقش حفاظتی ندارد.

کاربرد سیم ارت

زمانی که در دستگاه­ها و یا مدار­های الکتریکی، یکی از سیم­های فاز یا نول از اتصال خود خارج و یا به هر شکلی به بدنه دستگاه متصل شوند، بار اضافی آنها بر اثر این اتفاق نشت پیدا می­کند که این نشتی توسط سیم و یا کابل ارت به زمین منتقل می­شود تا از برق گرفتگی کاربر و یا آسیب دستگاه جلوگیری شود. بنابراین به طور خلاصه می­­توان گفت که دلایل استفاده از سیم و کابل ارت عبارتند از:

voltageجلوگیری از افزایش الکتریسیته ساکن؛

voltageبالا بردن ایمنی و محافظت افراد یا دستگاه ها؛

voltageمحافظت از افراد در برابر برق گرفتگی و آتش سوزی؛

voltageجلوگیری از آسیب دیدن عایق­های مدار در اثر افزایش ولتاژ.

امروزه استفاده از سیم ارت علاوه بر دستگاه­ها و مدار­های الکتریکی، در شبکه­های وسیع توزیع و انتقال برق و همچنین در صنعت مخابرات نیز کاربرد فراوان دارد و جهت رفع نوسانات و نویز­های مخابراتی استفاده می­شود.

ارت و کاربرد آن

سیستم ارتینگ

جهت خارج کردن بار الکتریکی اضافی مدارها و دستگاه­ها نیاز است تا این بار توسط سیم یا کابل ارت به زمین منتقل شود. بدین منظور در بیشتر ساختمان­ها چاه ارت تا جایی که خاک به رطوبت نسبی رسیده باشد؛ حفر می­گردد تا بار اضافی از تمامی مدارهای الکتریکی موجود در ساختمان بوسیله سیم یا کابل ارت به صفحه مسی که در چاه ارت قرار گرفته است، رسیده و سپس به زمین منتقل شود.

در برخی از موارد مشاهده شده که بدنه دستگاه های برقی به لوله های آهنی آب و یا گاز و یا حتی اسکلت ساختمان جهت برقراری سیستم ارتینگ اتصال پیدا کرده که این عمل در نهایت منجر به خسارات جبران ناپذیر و به ویژه برق گرفتگی شده است.