حفاظت الکترونیک چیست؟

به بکارگیری تجهیزات و سیستم های الکترونیک جهت ایجاد امنیت و ایمنی بخش های مختلف ساختمان های مسکونی، ادارات دولتی، خصوصی وکارخانجات،  شرکت ها و صنایع عظیم و حتی ایجاد امنیت و ایمنی در سطح شهرها را حفاظت الکترونیک می‏گویند.

در بحث نظارت و ایجاد امنیت، سیستم های نظارت الکترونیک یا تصویری از گذشته به عنوان ابزاری کاربردی مورد استفاده قرار گرفته اند. با توجه به پیشینه طولانی این سیستم ها، تحولات و پیشرفت های بسیار زیادی در این حوزه صورت پذیرفته است. راه‏ کارهای فراوانی در زمینه امنیت و نظارت پیرامونی وجود دارد، اما یکی از راه کارهای مطمئن و همیشگی، استفاده از سیستم های نظارت تصویری مبتنی بر دوربین مداربسته است.

در همین راستا جهت آشنایی، به بررسی کوتاهی در مورد موارد قابل استفاده از این سیستم می پردازیم

سیستم های امنیتی، کنترلی و حفاظتی ساختمان

حفاظت الکترونیک ساختمان از طریق دوربین

با نصب دوربین های مدار بسته می توانید تمام موقعیت ها را به صورت همزمان چک و بررسی نمایید.

در ادامه به بررسی و ارایه توضیحاتی در مورد حفاظت الکترونیک به وسیله دوربین ها می پردازیم.

دوربین های مداربسته و سیستم های نظارت تحت شبکه تصویری

تحت شبکه بودن دوربین های سیستم های نظارت تصویری تحت شبکه، به علت امکان نظارت از راه دور و نیز کیفیت بالای تصاویر آن در زمینه کنترل تردد و کنترل رفت و آمدها، بسیار موثر هستند. سیستم های نظارت تصویری به عنوان یکی از مهم­ترین بخش های حفاظت الکترونیک مورد استفاده قرار می گیرند.

هم چنین، دوربین های مداربسته با توجه به مصارف گوناگون، از تنوع زیادی برخوردارند که کاربران و مصرف کنندگان می توانند با توجه به نیاز متنوع و تخصصی خود جهت حفاظت از ساختمان و سایر مصارف خود از این نوع دوربین ها استفاده کنند.

برای مثال دوربین های 360 درجه که ما در هر لحظه می توانیم با استفاده از اینترنت، مکان مورد نظر خود را به شکل 24 ساعته نظارت، زوم و کنترل نماییم.

ضبط تصویر با امکان پرینت تصویر و ارایه تصویر بر روی مانیتور ها از ویژگی های برجسته دیگر دوربین ها برای ارایه گزارش می باشد.

حفاظت الکترونیک ساختمان در برابر آتش

سیستم امنیتی و حفاظتی، وسیله یا مجموع ابزارهای مختلف طراحی شده برای محافظت از اشخاص و اموال در برابر طیف گسترده ای از خطرات می باشد. یکی از مسائل روبه رشد کشور، در حوزه سیستم امنیتی و حفاظتی، تجهیز ساختمان های مسکونی و اداری و سایر اماکن عمومی به سیستم های امنیتی، دوربین مداربسته و اعلام حریق می باشد که در مقایسه با سال های گذشته رشد زیادی داشته است.

بنابر مثلث کلاسیک مهندسی ساخت و ساز که بر سه راس ایمنی، آسایش و اقتصاد می باشد، یک مسکن (ساختمان) باید علاوه بر قیمت مناسب و شرایط آسایش از ایمنی کافی نیز برخوردار باشد، که از این میان ایمنی در برابر آتش سوزی (حریق) یکی از مهم ترین مباحث مربوط به ساختمان است که امروزه بسیار مورد توجه مهندسان سازه و بهره برداران می باشد. از این رو مهندسان در صدد برآمدند تا راهکارهای فنی و مهندسی حفاظت الکترونیک را ارایه کنند. حفاظت الکترونیک یا Electronic Protection در مفهوم سخت افزاری آن به طور کلی به روش هایی گفته می شود که به حفاظت از یک مکان منتهی  می شود.  برای آشنایی بیشتر شما می­توانیم به فهرستی از این امکانات اشاره کنیم.

سیستم نظارت تصویری

با نصب دستگاه های DVR STANDALONEمی توانید همه دوربین های نصب شده در مکان های گوناگون، تمام بخش های مورد نظر را در یک صفحه مانیتور در یک زمان مشاهده کنید. شما می توانید زنگ های هشدار دهنده، زنگ خطر، زنگ دود و حریق و تمام دوربین ها را به دستگاه DVR وصل کنید تا در زمان‏های اضطراری، دوربین ها به صورت خودکار مکان‏های آسیب دیده را برای شما ثبت، اعلام و مشخص کنند.

 سیستم حفاظت پیرامونی

این سیستم مبتنی بر فنس یا دیوار و یا حتی زمین می‏باشد. از ابزارهای مورد استفاده در این سیستم امنیتی، کابل های سنسور تشخیص حرکت با فیبر نوری مبتنی بر گرانش، هستند. سیستم های حفاظت پیرامونی می‏توانند برای تشخیص و شناسایی خطرات، با استفاده از یک سیستم نظارت تصویری به همراه آشکارسازهای مادون قرمز استفاده شوند.

سیستم اعلام حریق

به مجموعه‌اي از قطعات الکترونيکي که وظيفه آشکارسازي حريق در اماکن گوناگون را بر عهده دارد، سیستم اعلام حريق می‏گویند. از سيستم هاي اعلام حريق به طور وسیعی در ساختمان های اداری، مسکوني و صنعتي استفاده مي شود تا حتی الامکان از خسارات مالی و تلفات جانی ناشي از حریق جلوگیری شود.

این سیستم های اعلام حریق و تشخیص آتش که بر مبنای تشخیص دود و حرارت هستند و خطراتی که از طریق حریق، ساختمان را تهدید می کنند تشخیص و هشدار می دهند.

 سیستم اطفاء حریق

سیستم اطفاء حریق،در لحظات اولیه و قبل از بوجود آمدن خسارت و گسترش آتش سوزی به صورت اتوماتیک برای کنترل و خاموش کردن آتش طراحی شده است. این سیستم کاملا خودکار بوده و بدون دخالت انسان آتش را خاموش می کند.