برچسب مصرف انرژی صفحه ای، حاوی اطلاعات مربوط به میزان مصرف انرژی تجهیزات انرژی بر می باشد. در این برچسب شاخص مصرف انرژی وسیله مورد نظر به همراه رتبه های برچسب انرژی به صورت حروف A تا G که دارای رنگ بندی از سبز پررنگ تا قرمز تیره می باشد وجود دارد.

هدف اصلی این برچسب، کمک به شما در تصمیم گیری آگاهانه در مورد خرید یک دستگاه و اطلاع از میزان مصرف آن است.

اگر قصد خرید ماشین ظرفشویی، یخچال، ماشین لباسشویی یا حتی اجاق گاز جدید را دارید، شاید متوجه شده اید که یک نمودار رنگارنگ در قسمت جلوی آن نصب شده است.

این نمودار به عنوان یک برچسب انرژی شناخته شده است و به گونه ای طراحی شده است که شما را قادر می سازد بر اساس میزان انرژی مصرفی خود، تصمیم گیری آگاهانه در مورد خرید یک وسیله اتخاذ کنید.

برچسب انرژی برای شما چه معنی دارد؟

علاوه بر برچسب انرژی، ما از کلاس بهره وری انرژی نیز استفاده می کنیم. بدیهی است، یک برچسب انرژی اطلاعاتی در مورد استفاده از انرژی توسط دستگاهی که دارای برچسب است، فراهم می کند. نکته مهم این است که یک دستگاه با چه میزانی انرژی را مدیریت می کند. همه می دانند که یک فریزر بزرگ در یک آشپزخانه از یک یخچال کوچک در یک اتاق دانشجویی از انرژی بیشتری استفاده می کند، برای مثال ممکن است برای خرید یک یخچال آشپزخانه به فروشگاه لوازم خانگی مراجعه کنیم، در اولین نظر سایزها و نمونه های متفاوت یخچال های آشپزخانه را مشاهده می کنیم و شاید برای انتخاب یخچال آشپزخانه خود دچار سردرگمی شویم. اندازه ها و شکل های متفاوت به اندازه ای باعث سردرگمی هستند، اما بخش مهم تری که می تواند از میان انواع یخچال ها انتخاب ما را سرعت بخشد نگاه به برچسب انرژی تمام یخچال های هم اندازه و دلخواه هستند. مطمئنا به اندازه زیبایی و سایز یخچال میزان مصرف انرژی و بازدهی می تواند مهم باشد و انتخاب ما را متفاوت تر کند و ما را به سمت یخچالی هدایت کند که مصرف انرژی کمتر و بازدهی بیشتری دارد.

کدام وسایل باید دارای برچسب انرژی باشند؟

مهم است که بدانید استاندارد برچسب انرژی برای یخچال، یخچال فریزرهای خانگی، ماشین لباسشویی، کولر آبی، کولر گازی، اتوی برقی و سایر وسایل برقی کوچک آشپزخانه تدوین شده است.

مفهوم متون و تصاویر برچسب انرژی

1) علامت استاندارد ایران

2) میزان بازدهی دستگاه (که با حروف A تا G رنگ بندی شده)

3) اطلاعاتی از قبیل: میزان مصرف انرژی دستگاه، حجم محفظه نگهداری مواد غذایی منجمد یا غیر منجمد برای یخچال فریزر

4) مدل و نام سازنده و توضیحاتی مربوط به دفترچه راهنما: مدل دستگاه و نام شرکت سازنده (در برخی از برچسب های انرژی این بخش در قسمت بالای برچسب انرژی در کنار علامت استاندارد قرار می گیرد.)

میزان انرژی مصرفی محصولات؛ در رده های A تا G؛ تقسیم بندی شده و به وسیله ی نمودار های رنگی از قرمز تا سبز نشان داده شده است.

1) رده انرژی (A-B) : با صرفه جویی زیاد

2) رده انرژی (C-D) : با صرفه جویی متوسط

3) رده انرژی (E-F) : صرفه جویی کم

4) رده انرژی (G) : فاقد صرفه جویی

مزایای استفاده از برچسب انرژی

1) آشنا ساختن مصرف کنندگان با میزان کارایی وسایل

2) بهینه سازی و کاهش مصرف انرژی

3) کاهش آلودگی محیط زیست

4) ارایه اطلاعات اختصاصی ویژه هر وسیله برقی

در حال حاضر 100 درصد از خانواده‌هاي شهري و 90 درصد از خانواده‌هاي روستايي از خدمات شبكه برق در كشور استفاده مي‌كنند. با توجه به افزايش سطح رفاه عمومي، افزايش مشتركين برق و استفاده عموم مردم از وسايل انرژي‌بر خانگي تعداد اين وسايل روز به روز در خانواده‌ها در حال افزايش است؛ بنابراين توجه به مرغوبيت، بازدهي مفيد، ميزان مصرف انرژي در وسايل انرژي‌بر و همچنين توجه به طراحي، ساخت مناسب و منطبق بر استانداردهاي معتبر و بهينه جهاني بايد مورد توجه توليدكنندگان اين وسايل قرار گيرد.